Rapowa edukacja #21 – Najlepszy storyteller nowej ery hip-hopu

0
165
views

Dzisiejsza odsłona „Rapowej edukacji” poświęcona będzie osobie, która wniosła bardzo dużo dobrego do świata muzycznego i nie tylko. Już od jakiegoś czasu J. Cole to jeden z najmocniejszych graczy w rapgrze i to właśnie jemu poświęcony będzie dzisiejszy artykuł.

Idąc od początku, J. Cole naprawdę nazywa się Jermaine Lamarr Cole i urodził się w 1985 roku na bazie wojskowej we Frankfucie. Jego ojciec z zawodu był żołnierzem, więc mały Jermaine nie miał za często kontaktu z tatą. Jakiś czas później, J. Cole wraz z rodzicami przeprowadził się do Fayettville w Północnej Karolinie, gdzie muzyk się wychował. Liczne wyjazdy i szkolenia wojskowe sprawiły, że ojciec zostawił rodzinę i raperem opiekowała się tylko matka. Tuż po liceum, J. Cole dostał stypendium i przeprowadził się do Nowego Jorku, żeby studiować tam na prywatnej uczelni.

CHICAGO - JUL 28: Recording artist J. Cole performs on day one of Lollapalooza on July 28, 2016 in Chicago, Illinois. (Photo by Michael Hickey/Getty Images)

Na scenie muzycznej obecny jest od 2007 roku, ale miłość do muzyki poczuł już w dzieciństwie. Zaczął rapować gdy miał 12 lat i wtedy razem z kuzynem postanowili szkolić się w tym kierunku. Mama młodego Jermaine’a postanowiła mu w tym pomóc i kupiła synowi pod choinkę sampler, który okazał się dużą pomocą dla młodego rapera. Po jakimś czasie, w sieci ukazały się pierwsze piosenki i produkcje J.Cole’a, który jeszcze wtedy rapował pod pseudonimem Blaza, a później Therapist. Sam też należał do ekipy Bomm Sheltuh, dla której rapował i produkował muzykę. Jakiś czas później raper stwierdził, że chce tworzyć jako J. Cole i tak zostało do dziś. W 2007 roku ukazał się debiutancki mixtape „The Come Up”, który J. Cole w ponad połowie sam wyprodukował. Już wtedy okazało się, że ma talent i możliwości. Wśród producentów mixtape’u znalazł się także Kanye West, który również zauważył potencjał w młodym muzyku.

Dwa lata później spełniły się marzenia J. Cole’a i dołączył do wytwórni Roc Nation, której właścicielem jest Jay Z. Nie od dziś bowiem wiadomo, że to właśnie Jay był największym mentorem młodego muzyka. Już w 2010 roku XXL doceniło twórczość J. Cole’a i umieściło go w Top Ten Freshman, co również wpłynęło w dużym stopniu na jego karierę. W 2011 roku ukazał się album „Cole World: The Sideline Story” i niedługo po premierze zyskał status złota, a kawałki pochodzące z tej płyty królowały na listach przebojów. 2011 rok był bardzo pracowitym czasem dla Cole’a, który podróżował wraz z Drake’iem po Wielkiej Brytanii grając trasę koncertową.

j-cole-ovo-fest-2015-billboard-650

Lista osiągnięć i projektów J. Cole’a jest na tyle długa, że trudno ją streścić w kilku zdaniach, jednak należy tutaj wspomnieć o takich realizacjach jak „Born Sinner” (2013), czy „2014 Forest Hills Drive”, które było pierwszą płytą, która po 1989 roku zyskała miano platynowej, a nie było na niej występów gościnnych. Sukcesem okazał się także album „4 Your Eyez Only” wydany w 2016 roku. Niedługo po premierze już znalazł się na pierwszym miejscu w notowaniu Billboard 200, a krytycy ocenili go pozytywnie.

Twórczość rapera nie kończy się jednak tylko na projektach muzycznych. W 2015 roku HBO wyprodukowało dokument „J. Cole: Road to Homecoming”, w którym gościnnie wystąpili tacy artyści jak Rihanna, Kendrick Lamar, Big Sean czy Drake. Już rok później ukazało się video „Eyez”. Był to 40-minutowy film, który zawierał dwa klipy J. Cole’a oraz pokazywał kulisy pracy nad płytą. Niedługo potem HBO wypuściło dokument „J. Cole: 4 Your Eyez Only”, który w dużym stopniu był wyreżyserowany przez samego rapera.

J. Cole ma także parę innych talentów, o których zapewne nie wiecie. W młodości grał jako pierwszy skrzypek w Terry Sanford Orchestra, a także sam nauczył się grać na pianinie. Od wielu lat interesuje się także koszykówką i z uwagą śledzi najnowsze doniesienia ze światowych boisk. Co ciekawe, w swoim CV Cole może zamieścić kilka zadziwiających pozycji. Kiedyś pracował jako maskotka kangura, urzędnik czy sprzedawca gazet…

c_scale-f_auto-w_706-v1484583078-this-song-is-sick-media-image-j-cole-live-shot-1484583078497-png

W swojej karierze J. Cole współpracował z niezliczoną ilością artystów. Mos Def, Drake, Wale, Kanye West, Kendrick Lamar, Janet Jackson, Jay Z – to tylko niektórzy z nich. Do swoich największych inspiracji raper zalicza twórczość takich muzyków jak Nas, Eminem czy Tupac.

Mówiąc o J. Cole’u trzeba także wspomnieć o Dreamville Records, którego raper jest współwłaścicielem. Wraz z Ibrahimem Hamad’em Cole założył w 2007 roku wytwórnię płytową. Kilka lat później (2011) powstało The Dreamville Foundation – organizacja, która pomaga mieszkańcom rodzinnego miasta rapera. W 2015 roku fundacja przeznaczyła plecaki wraz ze szkolnym wyposażeniem najbardziej potrzebującym dzieciakom z Fayettville.

Dreamville

Co ciekawe, raper bardzo chroni swoją prywatność. Jeszcze do niedawna nie było nawet wiadomo, że ma żonę, a informacja ta znalazła się przez przypadek w jednym z wywiadów. Z jego ostatniej płyty możemy się dowiedzieć, że również ma córeczkę.

Jak widać lista osiągnięć i projektów, które stworzył J. Cole jest bardzo długa, a to tylko namiastka tego, co raper pokazał swoim fanom. Zachęcamy do sprawdzenia jego płyt i śledzenia nowości, które mają ukazać się już niedługo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here