Przedsiębiorstwa mody niemalże codziennie uczestniczą w procesach sądowych, domagając się szanowania swoich praw jak i broniąc przed słusznymi bądź i nie – oskarżeniami. Jak wiemy dotyczy to również bezpośrednio konkurencji, ponieważ czołowe firmy nierzadko składały wyjaśnienia wprost przeciwko sobie.

Do federalnego sądu w Nowym Jorku wpłynęła skarga, której autorem jest firma Faded Royalty działająca na rynku od 20 lat. Dotyczy ona Nike oraz jej dwóch partnerów, Michaela Jordana i Cody’ego Hudsona. Przedsiębiorstwo użyło loga nowojorskiego brandu w kolekcji All-Star NBA 2020, a tym samym w projekcie Jordan Chicago Collaborators. Jak mówi Rocco Giordano (założyciel Faded) – motyw bezpośrednio kojarzy się z jego firmą. Dowodem na to jest zarejestrowany znak towarowy od 2012 roku. Do jego anulacji doszło siedem lat później, jednak według przepisów, firma nadal korzysta z prawa do użytkowania więc brak odnowienia niewiele zmienia.

Po prawej - Faded Royaly, po lewej - Nike
Po prawej – logo Faded Royalty, po lewej – Nike

Z uwagi na nieuczciwą konkurencję, oszustwo oraz wzbogacenie się poprzez wzorowanie na brandingu ”6 Point” marka domaga się odszkodowania. Oczekuje tym samym 30 milionów dolarów oraz nałożenia zakazu użytkowania znaku i sprzedaży tychże produktów. Jaki będzie finał? Na decyzję przyjdzie poczekać, jednak podobizna jest widoczna nawet gołym okiem.