„Jak się nazywał ten facet, który nakopał do dupy Aztekom?” [Historia Sneakersów #3 Nike Cortez]

0

Są dwa typy ludzi: ci, którzy uważają, że Nike Cortez, których 45-lecie obchodzimy w tym roku, to jedne z najlepszych klasycznych retro-biegówek oraz ci, którzy nie chcą na nie spojrzeć lub wybuchną śmiechem! Niestety jak to jest ze sneakersami obecnie – budzą one bardzo różne i często skrajne emocje.

ada2

W każdym razie przenieśmy się do początku 1964 roku, kiedy to panowie Bill Bowerman i Phil Knight założyli firmę Blue Ribbon Sports zajmującą się dystrybucją obuwia sportowego Onitsuka Tiger(dzisiaj: ASICS). To powiązanie jest ważne, ponieważ Trener Bowerman był również pracownikiem Onitsuki i to on zaprojektował te legendarne już biegówki. I to właśnie Onitsuka wypuściła Cortezy jako pierwsza.

tiger cortez

W 1967 roku narodził się model Aztec – nazwa miała być taka, ze względu na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Meksyku. Niestety(lub stety) okazało się, że firma konkurencyjna, Adidas, wypuściła na to wydarzenie model Azteca Gold. Wtedy właśnie model Onitsuki, a później Nike, został ochrzczony nazwą, którą znamy dziś. A chrzest wyglądał tak:

“-Jak się nazywał ten facet, który nakopał do dupy Aztekom? –[Bowerman] Spytał wreszcie.

-Cortez. – odparłem.

-Dobra – mruknął – Nazwiemy je Cortez.”*

 

Były to buty stworzone z myślą o bieganiu i można w nich było przebiec nawet do 2500 mil! To ogromna liczba nawet jak na nasze czasy! Tak się składa, że Bowerman był trenerem z wieloma osiągnięciami jeśli chodzi o lekkoatletykę, stąd też wiedział co jest najbardziej potrzebne jego wychowankom.

Oczywiście kicksy te sprzedawały się bardzo dobrze, a w 1971 BRS zerwał kontrakt z Onitsuka Tiger i zajął się własną produkcją linii Swoosh – opatrzonej łyżwą, którą dobrze dziś znamy. Rok później powstała linia Nike i od tego czasu Nike Cortez produkowane są w niezmienionej już formie do dziś.

Skąd kojarzymy Nike Cortez?

Najbardziej kojarzą się one z filmem Forrest Gump, w którym tytułowy bohater, grany przez Toma Hanksa, w tych właśnie biegówkach przebiegł całe Stany Zjednoczone! Zabawne, ale czasami zaglądają do sklepu  osoby pytające się „Czy są już buty w których biegał Forrest?” mając na myśli klasyczną kolorystykę Cortezów – białe z czerwoną łyżwą i niebieskim paskiem.

forrest-gump-nike-cortez

Te legendarne kicksy możemy też zauważyć w Wilku z Wall Street – otóż biega w nich tytułowy Wilk, w którego rolę wciela się Leonardo DiCaprio!

wilk z wall street

Kawałek o nazwie „Cortez Shoes” nagrał Lil Rob! Jak widać –model odcisnął swoje piętno i w rapgrze.

Kendrick Lamar przed podpisaniem kontraktów z Reebokiem na koncertach śmigał właśnie w Cortezach, o czym zresztą nawijał w gościnnej zwrotce  nagranej do kawałka Big Seana – Control

„And I ain’t rocking no more designer shit

White T’s and Nike Cortez, this red Corvette’s anonymous”

kendrick-lamar-nike-cortez_nqi9yi

A na naszej rodzimej scenie mogliśmy usłyszeć o Cortezach w #szafapełnakicksów Gedza(które też raper miał na sobie w klipie do “Świeże powietrze”, znajdującego się na krążku Drużyny Mistrzów.

“Cortezy, Huarache, Safari i Roshe
Rosheruny i nitki to moich łyżew poczet”

A także, najświeższe doniesienie – Kuban przyznał się w kawałku „Za Młodu” z jego debiutanckiego albumu „Myślisz jeszcze?”, że za młodu nosił Cortezy.

„Rok szkolny – nadajemy z liceum

Siedzę w ostatniej ławce, w starej parze Cortezów”

 

Do której grupy wspomnianej na początku należycie? Z czym Wam się kojarzą Cortezy?

CYKL Historia Sneakersów jest dostępny pod specjalnym tagiem [Historia Sneakersów].

Sprawdź poprzednią część! RevolutionAIRy [Historia Sneakersów #2 Nike Air Max]

Do zdjęć pozowała Ada Jaksina, ich autorem jest @TheRamses.

*Dialog pochodzi z książki “Sztuka Zwycięstwa” Phila Knighta, będącą zbiorem wspomnień współzałożyciela Nike, serdecznie polecamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here