Jay Park – jak supergwiazda K-Pop podbija rap w USA?

0
jay park k-pop

Jay Park to jedna z największych gwiazd odmiany pop’u z Korei, K-Pop. Jego bardziej popowe piosenki z łatwością przekraczają 7-cyfrowe liczby na YouTube. Jay ostatnio podpisał kontrakt z Roc Nation i rozpoczął swoją rapową karierę. Dzisiaj postaram się przybliżyć Wam jego postać i historię!

Kim jest Jay Park?

Mimo swoich mocnych koreańskich korzeni Jay urodził się w Ameryce. Dokładnie w Edmonds w stanie Washington. Chociaż zdjęcia mogą tego nie pokazywać, Park jest już po 30-ce, w tym roku obchodzi swoje 31 urodziny.

Jego przygoda z kulturą hip-hopową zaczęła się od breakdancing’u. Podczas szkolnych lat wraz z grupą przyjaciół prawie codziennie trenował breakdance i pisał swoje pierwsze teskty. W 2003 roku stał się członkiem grupy Art Of Movement (AOM), teraz niesamowicie popularnej ekipy zajmującej się właśnie hip-hopowym tańcem. Rok później, jego mama mająca dość tego jak chłopak bardziej przejmuje się muzyką niż nauką wysłała go na przesłuchanie do jednej z największych Koreańskich wytwórni – JYP Entertainment.

Jay Park K-Pop Story

Pierwszy raz o Jay’u mieszkańcy Korei mogli usłyszeć w telewizji. Przyszła gwiazda wystąpiła w programie Hot Blood Men. Show opierało się na stworzeniu dwóch grup muzyków 2AM i 2PM rywalizujących ze sobą. Park szybko zdobył serce publiczności i stał się liderem drugiej grupy.
Muzyczny debiut zaliczył z przebojem 10 out of 10, wydanym wraz z grupą 2PM.

2009 to wielki skandal w życiu Park’a. Na światło dzienne wyszły jego nieprzychylne komentarze z 2005 roku, skierowane ku Korei. Jay bardzo przeprosił za swoje zachowanie, odszedł zarówno z grupy jak i programu, i powrócił do swojego rodzinnego Seattle.

Po kilku tygodniach okazało się, że komentarze Park’a zostały źle zinterpretowane i przetłumaczone. Jego słowa, dostępne na jego profilu MySpace, napisane w angielskim wcale nie były negatywne w stosunku to Korei Południowej. Fani Jay Park’a mocno wierzyli w jego szybki powrót do K-Pop’owej kariery.

W Stanach Park skupił się na breakdance. Powrót do jego starej pasji i ekipy jeszcze bardziej zachęciła fanów artysty do spekulacji na temat jego powrotu. Niestety, w tym samym roku wytwórnia JYP Entertainment zerwała jego kontrakt powołując się nieupublicznioną “prywatną wpadkę”. Fani Park’a byli mocno, mocno wkurzeni.

Na całe szczęście Park uspokoił ich nerwy zakładając kanał na youtube pod nazwą jayparkaom. Jego pierwszy film, cover numeru “Nothin’ On You”, zdobył ponad 2 miliony wyświetleń w przeciągu 24h. W Korei, oficjalna wersja numeru w wykonaniu B.o.B. i Bruno Mars, weszła na szczyt przebojów w kilka godzin po viralowym video od Park’a.  Nawet B.o.B. przygotował specjalną wersję tracka – tylko na Koreański rynek. Zamiast Bruno Marsa znajdziemy tam właśnie Jay Park na refrenie! Łatwo przewidzieć jakim wielkim hitem okazała się ta kolaboracja, liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 5 milionów kopii. To 1/10 populacji Korei Południowej.

JayIsBack

Dzięki swojemu ponownie odnalezionemu sukcesowi, Park zdobył masę nowych współpracy i znajomości. Pozwoliło mu to na zdobycie roli w filmie produkowanym w Korei pod nazwą Hype Nation. Jego lądowanie na lotnisku Incheon International Airport było na ustach wszystkich mediów w Korei. W soundtracku do filmu dołączony był pierwszy singiel Park’a Demons.

Na jego pełnoprawny album musieliśmy czekać prawie rok. Rapowany New Breed, promowana singlem Know Your Name, rozeszła się jak ciepłe bułeczki sprzedając ponad 80 tysięcy egzemplarzy w 10 dni. To uwaga, podobny wynik do ostatnich albumów Kanye West’a i Pusha T!

Tutaj nastąpiła fala sukcesu Park’a. Niezliczona liczba teledysków, występów w programach w telewizji, filmów czy nawet własny “program” na YouTube zapewniła mu niesamowity rozgłos.
Jego sukces zagwarantował mu trasę po USA. Po skończonych koncertach Park wydał swój pierwszy, mocno inspirowany rapem, mixtape Fresh A!r: Breathe !t na znanej każdemu stronie Datpiff. Mixtape został ściągnięty ponad 100 tysięcy razy w przeciągu miesiąca.

Między koncertami, występami i wszystkim, absolutnie wszystkim innym, Jay Park zaprezentował swój nowy singiel Joah. W tym samym czasie Park został dostrzeżony przez Will Smith’a i Jaden’a Smith’a, panowie sami odezwali się do Koreańczyka i zaproponowali mu udział w soundtracku do nadchodzącego filmu, After Earth.

Następne dwa albumy Park’a również okazały się niesamowitym sukcesem. Zarówno Worldwide i Everything You Wanted wbiły się nie tylko na listy przebojów w Korei, ale na całym świecie. Single debiutowały w listach TOP 20 w takich krajach jak Japonia, UK czy Włochy.

Rap time!

Zagraniczny sukces przyciągnął uwagę wielu osób. Jedną z nich był Jay-Z. Właściciel Roc Nation przygarnął supergwiazdę z Korei do siebie. Jay Park nie zamierzał czekać na dobrą chwilę, zaraz po dołączeniu opublikował swój pierwszy singiel Soju z 2 Chainz’em.

Doświadczenie Park’a z pewnością przyda mu się na tym niezbadanym jeszcze lądzie. Jednak patrząc na jego karierę, trudno nie dotrzeć potencjału jaki ma w sobie ten artysta. Z pewnością warto zwrócić na niego uwagę i pamiętać, że hip-hop jest już naprawdę światową kulturą.

Więcej o artyście możecie dowiedzieć się z wywiadu dla Sway’s Universe. Wywiad jest dostępny poniżej!

W innych rapowych newsach, Do Chief Keef’a strzelano! Sprawa 6ix9ine?