Majątek za białe kruki – część pierwsza

0

Start kolejnej serii na portalu. Tym razem skupimy się na rzadkich, a przede wszystkim drogich płytach, winylach, a nawet kasetach. Dowiecie się między innymi, dlaczego niektóre egzemplarze sięgają aż takich kolosalnych sum.

  1. Eis – Gdzie jest EisGdzie jest Eis? – no wlasnie…pierwszy i jedyny solowy album polskiego rapera o pseudonimie Eis. Ukazał się on 2 sierpnia 2003 nakładem wytwórni T1-Teraz. Pochodząca z albumu piosenka „Teraz albo nigdy” znalazła się na liście 120 najważniejszych polskich utworów hip-hopowych według serwisu T-Mobile Music.

     

     

     

    Cena za CD/Kasetę: 399-1399 pln

2. Wu-Tang Clan – Once Upon A Time In Shaolin

Chyba najdroższa płyta na świecie. Wu-Tang Clan przygotował specjalną płytę, która została wydana w ekskluzywnym, powlekanym srebrem i niklem boksie. – Wydamy dzieło sztuki, którego nie zrobił nikt w historii muzyki nowoczesnej-mówił wtedy członek WTC, RZA.

Dwupłytowe dzieło “Once Upon A Time In Shaolin” znalazło w końcu nabywcę. Krążek został sprzedany przez firmę aukcyjną Paddle8 prywatnemu kolekcjonerowi ze Stanów Zjednoczonych. Był nim Martin Shkreli, 32-letni amerykański przedsiębiorca, który wstrząsnął opinią publiczną w związku z zakupem praw do leku Daraprim stosowanego m.in. na AIDS i podniósł jego cenę z 13,5 dolara do 750 dolarów. Shkreli wydał na płytę okrągłe 2 miliony dolarów.

Album składa się z 31 utworów i trwa 128 minut. Shkreli nie może upublicznić przez 88 lat.

3. O.S.T.R. – 30 Minut Z Życia

Materiał został oficjalnie uznany za album, mimo że Ostry na ten krążek nie napisał ani jednego wersu. Każdy z dziesięciu numerów, to jedynie freestyle Adama. Nagrania były gromadzone na przełomie 2000/2001. Warto zaznaczyć również, iż wraz z “Saturatorem” to jedyne płyty łodzianina, które nigdy nie doczekały się reedycji lub dotłoczenia. Z pewnością, popyt na niekonwencjonalny materiał jest, a w dodatku wcale nie mały. Na samą cenę płyty, wpływ przede wszystkim miały sukcesu najnowsze wydawnictwa Ostrego m.in. Życie po śmierci (2016) lub W drodze po szczęście (2017).

Na jednym z utworów O.S.T.R modeluje głos i wciela się m. in. w znanego rapera z Paktofoniki – Fokusa, a także Fisza, równie znanego rapera (w czasach nagrywania freestyle’u szczególnie znanego).

Kaseta/CD: 1000-1699 pln (Nakład: 2000 szt.)

4. 50 Cent & DJ Whoo Kid – “The Best of 50 Cent”

Dla zagorzałych fanów 50 Cent’a, którzy koniecznie chcą być posiadaczem fizycznego wydania DJ Whoo Kid’s Best of 50 Cent mixtape z 2008 roku musza zapłacić niemałą sumę.

Cena: 7000+ $

5. Pezet – Muzyka Emocjonalna

Pierwszy minialbum polskiego rapera Pezeta, członka zespołu Płomień 81. Za produkcję w głównej mierze odpowiada Zjawin. Album, wydany w nakładzie 5000 egzemplarzy można było kupić jedynie za pośrednictwem Internetu na oficjalnej stronie projektu.

Część egzemplarzy miała naniesioną dedykację z autografem Pezeta, poniżej jeden z tych nielicznych egzemplarzy.

Cena: 200-700 pln

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here