Timberland to jedna z tych marek, które najbardziej dbają o środowisko i zrównoważony rozwój. Z resztą, nie ma co się dziwić patrząc na ich zobowiązania! Jako ciekawostkę możemy dodać, że takie zobowiązania też robi sama Unia Europejska czy inne organizacje międzynarodowe.

View this post on Instagram

W zeszłym tygodniu odwiedziłem Zakład Utylizacji Szadółki w Gdańsku. Ostatni raz w takim miejscu byłem za czasów szkolnych i ta wycieczka otworzyła mi oczy na to jak to teraz wygląda. Szadółki obsługują pół miliona mieszkańców i rocznie odzyskują 25 tysięcy ton surowców, które ponownie trafiają do recyklingu. Sam teren ma 72 hektarów powierzchni. Pracuje tutaj 250 pracowników i jest to jeden z największych tego typu zakładów w Polsce. Technologia poszła do przodu, ale w parze z nią też rozbuchał się nasz konsumpcjonizm i produkujemy jeszcze więcej śmieci, które z tego co widzieliśmy są bardzo słabo segregowane. Śmieci w tym zakładzie są przepuszczane przez kilka taśm, gdzie sporo pracowników musi wyłapywać ręcznie „nasze” pomyłki i ponownie je segregować. Bardzo mnie cieszy fakt, że mogłem być częścią tego projektu i to już kolejna akcja od @timberlandpolska , która dba o otoczenie w którym żyjemy. Tym razem marka zbiera plastik z tego typu miejsc, fabryk oraz oceanów i uzyskuje w ten sposób włókna RPET, które następnie trafiają do fabryk Timberlanda. Kultowy model z oznaczeniem 6 został wyposażony w technologie ReBOTL na którą składa się minimum 6 plastikowych butelek pochodzących z recyklingu. Najlepsze jest to, że produkt finalny wygląda bardzo atrakcyjnie, więc to kolejny dowód, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. Dodatkowo pamiętajcie, że technologia ReBOTL nie ogranicza się tylko do butów, ale w parze idzie też bardzo jakościowa linia ubrań, którą widzicie na tych fotkach. Foto @matt.why.not / @streetwearhypeclub 📸 ♻️♻️♻️ #rebotl #natureneedsheroes #timberland #timberlandpolska #premium6 #timberlandboost #tylkodresowystyl #therealblacklist#sneakerhead#sneakernews #rubbish #trash #recykling #sneakerholics#igsneakercommunity #snobshots #hypefeet #cellphonerunners#sneakerfiend #complexkicks #dailysole#sneakerfreaker#praisemag#trocsneakers#airmax#nike#shoeporn#sadp#s7#instabakstalk

A post shared by Kamil Baks (@instabaks) on

Wracając do Timberlanda – jest to marka, którą praktycznie się utożsamia z ekologią i dbaniem o środowisko. Ekologiczny brand zaczął właśnie kampanię NATURE NEEDS HEROES. O co chodzi w całej akcji? O to, żeby zwrócić uwagę na problemy planety, na które każdy z nas ma wpływ.

Jednym z elementów akcji jest wykorzystywanie włókien RPET w produkcji ubrań oraz butów. Wyobraźcie sobie, że włókna RPET zostają wykonane ze zużytych plastikowych butelek. Dokładnie tych, które wrzucacie do żółtego pojemnika! Wybraliśmy się więc z Timberlandem oraz InstaBaksem do miejsca, do którego to wszystko trafia – Zakład Utylizacji Szadółki w Gdańsku. A na warsztat wzięliśmy klasyczny model – Timberland 6inch, które zostały zrobione przy wykorzystaniu technologii REBOTL.

Tak się składa, że Zakład okazał się być jednym z największych ośrodków tego typu w Polsce. Obsługuje on aż 5 gmin i ponad 500 000 mieszkańców! To naprawdę spore liczby. Na codzień pracuje tu 250 zawodników w systemie trzyzmianowym i zajmuje aż 72 hektary powierzchni!

Wspominaliśmy przed chwilą o zobowiązaniach Timberlanda. Skupimy się na tych związanych z całą akcją. Resztę możecie zobaczyć tutaj.

Timberland Manifesto

  • REDUCE. – Timberland Ogranicza ilość plastiku – od 2009 roku ponad 345 milionów plastikowych butelek znalazło życie w produktach Timberland.
  • RECYCLE. – Timberland zbiera śmieci plastikowe z wysypisk na całym świecie, mieli, tworzy nowe włókna, zmienia w przędzę, a następnie – w zupełnie nowy materiał.
  • RETHINK. – Szukamy rozwiązań – Zanim ekologia stała się modna, w Timberland wdrażano już materiały ekologiczne i pochodzące z recyklingu. Znajdziesz je w butach, bootach, kurtkach, koszulach czy plecakach.

Pamiętajcie, że możecie dalej wyglądać modnie, a przy tym być bohaterem względem środowiska. Buty oraz ubrania stworzone przy wykorzystaniu technologii REBOTL zakupić możesz na stronie internetowej Timberland.