Z uwagi na zbliżający się koniec roku, postanowiliśmy wyróżnić dziesięć najbardziej pożądanych modeli powstałych we współpracy. Skłamalibyśmy mówiąc, że zabrakło miejsca na subiektywność. Niemniej, poniższe pozycje trafiły tu w oparciu zarówno o walory estetyczne jak i pożądanie klientów. Postanowiliśmy też docenić inspirujące projekty, które choć nie są najbardziej hajpowymi wydaniami, niosą za sobą znacznie więcej.

Roczne podsumowanie wcale nie wydaje się być proste, a to ze względu na pędzący rynek oferujący nam coraz to więcej nowości. Postanowiliśmy nie wskazywać wydań, które ukazały się wyłącznie w wersji Friends & Family (m.in. takie jak Nike AF 1 x Diamond Supply Co. ”White Coke”) z uwagi na niemalże niemożliwą szansę na ich zakup.

Nike SB Dunk Low x Staple ”Panda Pigeon”

Bieżący rok intensywnie rozpoczął Jeff Staple u boku Nike. Znany duet na przestrzeni ponad dekady niejednokrotnie pokazał, co potrafi. Wydania Nike SB z motywem gołębia mimo upływu lat, w dalszym ciągu są dość pożądane w świecie obuwia. Tegoroczna wersja w kolorystyce ”Panda Pigeon” ujrzała światło dzienne 19 stycznia.

adidas Consortium ZX 10.000 C x Overkill ”I Can If I Want”

Warto pamiętać, że choć niemieckie przedsiębiorstwo oferuje nam wiele nowych sylwetek, nie byłoby to możliwe gdyby nie historia marki i bogate archiwa będące inspiracją. Aby uczcić 30 rocznicę serii 1.000, adidas połączył siły z butikiem Overkill. Duet stworzył wydanie ZX 10.000 wyposażone w trzeci, dodatkowy but w innej kolorystyce z towarzyszącym sloganem z 1989 roku z projektu Torison. Limitowana premiera odbyła się wyłącznie w sklepie stacjonarnym Overkill, 9 lutego.

Nike Air Max 90 x Off-White ”Desert Ore” & ”Black”

Informacja o zakończeniu prac duetu nad kolekcją ”The Ten” ujawniona pod koniec ubiegłego roku wywołała falę pytań. Wiele sympatyków ubolewało nad faktem, że tak gorąca współpraca dobiega końca – Virgil Abloh lubi nas jednak zaskakiwać. Zwieńczając efekty wspomnianej kolekcji, w lutym 2019 roku do sprzedaży trafiła druga wersja Nike Air Max 90 w dwóch kolorystykach.

New Balance 997S x Bodega ”No Days Off”

Jeśli są z nami fani New Balance, zapewne zgodzą się że umieszczenie tu powyższego wydania nie jest bezpodstawne. Nazewnictwo podkreśla idee projektu, który miał na celu stworzenie wydania na każdy dzień, okazję i pogodę. Jest to rzecz jasna niemożliwe, jednak chylimy czoła patrząc na dobór kolorów i dopasowanie różnorodnych materiałów. Sprzedaż ruszyła 6 kwietnia, kontynuacja współpracy miała miejsce we wrześniu przy wydaniu ”No Bad Days”.

Nike Air Max 97 ”Shanghai Kaleidoscope” Cash Ru

Pamiętacie projekt Nike: On Air? Przedsięwzięcie pozwoliło sześciu finalistom na produkcję swojej wersji wydania. Jednym z nim był Cash Ru, który postawił na błękitną kolorystykę AM 97, która znalazła wielkie uznanie. Debiut miał miejsce 13 kwietnia. Choć nie jest to kolaboracja takie jak pozostałe, niezaprzeczalnie jest to forma współpracy.

Air Jordan 1 x Travis Scott ”Cactus Jack”

Nie zapomnieliśmy o tegorocznym faworycie wśród fanów rapera ale i nie tylko! Jak zapowiadano, Jordan Brand stawia w ostatnich latach na zwiększoną promocję AJ 1 co zaowocowało również dwoma wydaniami u boku Travisa Scotta. Wersja High pojawiła się 11 maja, Low 20 lipca.

Nike Air VaporMax x Cactus Plant Flea Market

Przed nami kolejna kolaboracja, która podbiła wiele serc i portfeli. Stosunkowo młoda sylwetka VaporMax doczekała się już kilku projektów, a CPFM nadało jej innowacyjny i niecodzienny wygląd. Choć nie jest to pozycja dla fanów minimalizmu, uważamy że odważny design wydania wpasowuje się idealnie w podsumowanie 2019 roku! Premiera odbyła się 14 maja.

Nike Shox TL x Comme des Garcons ”Black” & ”White”

Powrót kultowej i historycznej sylwetki Nike Shox był nie lada niespodzianką nie tylko dla osób, które pamiętają podstawową wersję z 2003 roku ale i młodszych! Wydanie Shox TL we współpracy z japońską firmą CdG ukazało się po raz pierwszy podczas Fashion Weeku. Dwie kolorystyki z wielowarstwową cholewką i towarzyszącym łańcuchem trafiły do sklepów 11 czerwca.

Nike LD Waffle x sacai

Powyższa współpraca jest inspirująca z wielu względów, jednym z nich jest idea stworzenia hybrydy z nieco zapomnianych modeli. Niebanalny design w postaci podwójnej podeszwy czy języków, również jest swego rodzaju nowością pośród ostatnich wydań. Dwuetapowa kolekcja, w której skład wchodził model LD Waffle (jak i Blazer Mid) ukazała się w pięciu kolorystykach 30 maja oraz 12 września. Jej kolejną odsłonę ujrzymy już w 2020 roku.

Nike Air Force 1 x Travis Scott ”Cactus Jack”

Długo zastanawialiśmy się nad umieszczeniem kolejnej współpracy u boku Travisa Scotta, jednak uznaliśmy że projekt z Nike ma znacznie inną formę, a niżeli z Jordan Brand. Tegoroczne wydanie AF 1 bardziej utkwiło nam w pamięci, a niżeli kolorystyka ”Sail” – z uwagi na niecodzienny design. Łączone tkaniny oraz charakterystyczny język z zamkiem zrobiły tu ogromną robotę! Sprzedaż ruszyła 16 listopada.

Jak widać, marki znakomicie radzą sobie we wspólnych projektach, a powyższe pozycje są jedynie ich ułamkiem. Ponadto, z roku na rok rośnie liczba firm, które chętnie podejmują się partnerstw, co i nas jako klientów, cieszy! Rok 2020 szykuje dla nas sporo niespodzianek, jest to m.in. Air Jordan 1 x DIOR, Air Jordan VI x Levi’s czy Air Force 1 we współpracy z Supreme! Możemy liczyć również na reedycję Nike Mars Yard x Tom Sachs i kolejną kolaborację Travisa Scotta z Nike, tym razem na bazie Air Max 270 React.