Jeden z naszych artykułów na temat koronawirusa i jego skutków odbijających się na modzie, skłonił nas do skupienia się na firmach, które wystawiają pomocną dłoń ku potrzebującym. Tym razem produktem skrajnie limitowanym nie są buty z najnowszej kolaboracji, a środki ochrony osobistej.

Wiele osób może stwierdzić z przekąsem, że jakakolwiek pomoc jest uwarunkowana marketingiem i reklamą. Nawet jeśli byłby w tym cień prawdy, jak najbardziej wspieramy inicjatywy mogące pomóc każdemu, kto tego potrzebuje. Nie każdy z nas ma chęć, fundusze lub warunki do pomocy – jeśli więc takowe są, warto je doceniać. Naszym celem było wyszczególnienie zarówno przedsiębiorstw na skalę światową jak i małych biznesów, które dołączają do akcji! Począwszy od domów mody, skończywszy na lokalnych firmach.

Firmy zagraniczne

Prada

O znaczeniu włoskiego domu mody nie musimy nikomu przypominać, licząca 107 lat firma, wychodzi na przeciw potrzebom Włochów. Jako że rodzinny kraj przedsiębiorstwa jest najbardziej dotkniętym epidemią krajem w UE, Prada zdecydowała się przekazać 80 tysięcy kombinezonów ochronnych oraz 110 tysięcy bawełnianych maseczek wyprodukowanych w Montone na potrzeby Toskanii. W połowie marca, Miuccia Prada, Patrizio Bertelli i Carlo Mazzi (współprzewodniczący i przewodniczący Prada SpA) przekazali również 6 respiratorów jako darowizna prywatna.

Gucci

Do grona luksusowych domów mody zaangażowanych w walkę z wirusem, dołącza m.in. Gucci! Przedsiębiorstwo przeznacza zawrotną ilość miliona masek oraz 55 tysięcy kombinezonów, ku pomocy pracownikom medycznym we Włoszech. Instagramowe konto liczące ponad 40 milionów fanów, od ponad tygodnia szerzy komunikaty WHO na temat higieny i bezpieczeństwa.

Nike

W połowie marca, Oregońskie przedsiębiorstwo będące na podium zysków, sprzedaży i popularności sportowych firm, dołączyło do walki. W sumie, przekazano 15 milionów dolarów na wsparcie dla różnorodnych sektorów. Jest to m.in. 7 mln $ dla Oregon Health & Science University, kolejny milion na fundusz solidarnościowy WHO oraz podobna kwota dla organizacji King Baudouin Foundation ku pomocy Europie, Afryce i Bliskiemu Wschodowi. Obecnie, Nike pracuje nad projektami i prototypami PPE (środki ochrony indywidualnej) w tym maseczek, dla lekarzy i pielęgniarek. Z pewnością będą one pełnić większą ochronę niż klasyczne, stąd czas oczekiwania.

New Balance

Zaledwie kilka dni temu, ponad stuletnie przedsiębiorstwo oznajmiło, że zajmie się produkcją masek. Idea jest nam dobrze znana, jednak New Balance podsumował działania sloganem ”Made Shoes Yesterday. Making Masks Today.” Tymczasem, ogłaszają że planują wyprodukować 100 tysięcy masek w tydzień, które będą zgodne z wymaganiami FDA. Ponadto, trwają prace nad prototypami i drukiem 3D, który pozwoli na wytwarzanie fartuchów oraz nakryć głowy.

Under Armour

Ponad dwie dekady działalności, pozwoliły amerykańskiej firmie dotrzeć do klientów niemalże na całym świecie. Tym razem, swoje wysiłki kierują ku pomocy służbie zdrowia. Zajmują się projektowaniem maseczek i akcesoriów ochronnych i tak jak NB, zmierzają do wytworzenia 100 tysięcy masek na tydzień. Jest to nie tylko ogromna produkcja ale i praca zespołowa umożliwiająca tworzenie produktów, które nie są chlebem powszednim dla marek sportowych.

“When the call came in from our local medical providers for more masks, gowns and supply kits, we just went straight to work […] More than 50 Under Armour teammates from materials scientists to footwear and apparel designers from laboratories in Baltimore and Portland quickly came together in search of solutions.”

Nordstrom

Detalista oferujący szereg towarów luksusowych nie pozostaje obojętny. Nordstrom oświadczyło, że zajmie się produkcją i dostarczeniem 100 tysięcy maseczek do organizacji non profit Providence Health & Services, która prowadzi szpitale w sześciu stanach w USA.

Christian Siriano

Uznaliśmy, że w naszym zestawieniu jest miejsce także dla projektantów! Wybraliśmy zwycięzce Project Runway (2008 rok), znanego z niezwykle zjawiskowych sukni ale i nie tylko. Za pośrednictwem Twittera, zaczepił jednego z gubernatorów wyrażając chęć produkcji maseczek. Tydzień później, z własnego domu przeniósł się do pracowni, gdzie zaangażował w akcję personel.

UNIQLO

Wraz z końcem marca, zaangażowało się również UNIQLO. Marka zleciła zamówienie 10 milionów maseczek z Chin. Te mają trafiać do krajów najbardziej dotkniętych epidemią, odbiorcą będą m.in. Włochy, USA czy Japonii.

LPP

Do dnia 1 kwietnia, polskie przedsiębiorstwo przekazało 100 tysięcy maseczek zamówionych z Chin, a w sumie do potrzebujących placówek trafią środki ochronne o wartości miliona złotych. Ponadto, LPP utworzyło wewnętrzną akcję szycia masek w biurach, a obecnie jest to przeszło 2500 sztuk.

4F

Przez ponad 17 lat, firma sukcesywnie zdobywała nowych klientów – od 4 lat prosperuje również za granicą. Warto nadmienić, że od 2008 roku współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim, a obecnie pomaga służbie zdrowia! Dotychczas przekazała ponad 500 gogli, blisko 1000 fartuchów i 150 tysięcy maseczek. Dzięki akcji #4FPOMAGA, możemy włączyć się do projektu i zakupić koszulki cegiełki z których 100% zysku trafi do szpitali. Ponadto, do puli trafia 20% obrotu.

MISBHV

Niespełna kilka dni temu, pisaliśmy o zaangażowaniu w akcję Natalii Maczek, a tym samym MISBHV. Firma uszyła 5 tysięcy maseczek, które trafią do polskich szpitali, równocześnie organizując charytatywną sprzedaż 100 sztuk w cenie 100 złotych, z których 100% zysku trafi do funduszu WHO.

Answear x Medicine

Wiodący detalista oferujący imponujący zakres produktów, postanowił połączyć siły z Medicine, czego efektem jest uszycie 20 tysięcy jednorazowych maseczek. Trafią one do dwóch krakowskich szpitali, co z pewnością poratuje personel.

ŚWINIE

Polska marka znana z luźnych i wygodnych fitów, wdrożyła projekt #MaskaZaMaske. Gdy zakupimy 5 masek w cenie 39 zł uszytych przez firmę, ŚWINIE przekażą taką samą ilość na rzecz szpitali. Dotychczas jest to około 2000 maseczek!

W akcji niosącej pomoc placówkom szpitalnym bierze udział niezliczona liczba osób jak i firm. Powyżej, przedstawiliśmy wyłącznie garstkę co jest dość optymistycznym akcentem. Poza tym, wsparcie zaoferował m.in. koncern LVMH, Gap, COS czy nawet Lamborghini. Każdemu z nas zależy na jak najszybszym powrocie do normalności, zarówno ze względów psychicznych jak i ekonomicznych. Każda pomoc jest więc na wagę złota! W obecnym czasie, a także po epidemii, możemy wspierać polskie marki, dzięki czemu będą miały szansę odbudować się w dobie kryzysu. Nam pozostaje życzyć wam zdrowia!