Przy okazji premiery gorącego modelu we współpracy z Travisem Scottem, postanowiliśmy na moment zatrzymać się na ponadczasowej sylwetce i samej linii. Zwłaszcza, że wraz z 2020 rokiem, obchodzi 18 urodziny! Sukces nie był jednak tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Działania z lat 90 na bazie Air Choad skończyły się fiaskiem ale pokazały firmie, że współpraca ze środowiskiem skateboardingu to podstawa. Powtórna próba dotarcia do fanów deski w 2002 roku była zdecydowanie bardziej udana.

Dziś przedstawimy lubiane wydania Nike SB Dunk Low, które znacząco zapisały się w naszej pamięci. Wiele z nich przykuwa uwagę z racji na udział wspomnianych skaterów, natomiast kolejna część to ciekawe projekty we współpracy z różnorodnymi firmami ale i nie tylko. Jeśli któreś zaowocowały wieloma projektami, wybierzemy poniżej tylko jeden z nich.

Nike SB Dunk Low x Danny Supa

Współpraca u boku Danny’ego Supa, jednego z bardziej znanych skateboarderów, była strzałem w dziesiątkę dla linii. Takowy projekt pokazał części środowiska skate, że warto śledzić dalsze losy firmy. Nike bezbłędnie wyciągnął wnioski z lat 90 tych i znakomicie przygotował się do promocji Nike SB. Kolorystyka z początku 2002 roku została stworzona w oparciu o kolor pomarańczowy, biały oraz granatowy. Doczekała się również wielkiego powrotu, jednak w wersji High.

Nike SB Dunk Low Pro x Reese Forbes ”Denim”

Nie sposób pominąć projektu u boku Reese’a Forbes’a, który jest równie znaczącą osobą świata skate. Jeansowa cholewka z akcentami czerwieni na podeszwie zadebiutowała w grudniu 2002 roku. Warto dodać, że duet w późniejszym czasie stworzył również wersję ”Denim” High oraz pracował nad kilkoma kolorystykami Low.

Nike SB Dunk Low x Richard Mulder

Poniżej trzecia z kolei współpraca u boku deskorolkarza, który zapisał się w losach linii. Jest to co prawda najbardziej stonowane wydanie, choć może być idealne dla fanów minimalizmu. Śnieżnobiałą wersję z subtelnymi, niebieskimi detalami, ujawniono w 2002 roku.

Nike SB Dunk Low x Supreme ”Black Cement” & ”White Cement”

W 2002 roku rozpoczęła się także współpraca z kalifornijskim brandem Supreme. Warto jednak nadmienić, że w tamtym okresie nie był to tak wiekopomny projekt jak dziś. Do sprzedaży trafiły dwie kolorystyki jednoznacznie nawiązująca do stylistyki Air Jordan 3. Ilość ograniczono do 500 par, które pojawiły się w dwóch ówczesnych lokalizacjach –  Nowym Jorku i Tokio. W 2012 roku, stworzono również kolorystykę ”Red Cement”.

Nike SB Dunk Low ”Paris”

Kolejną pozycją w naszym zestawieniu jest wydanie ”Paris” inspirowane oraz dedykowane sercu Francji. Zostało stworzone w 2003 roku w niespełna 202 egzemplarzach, co przyczyniło się do ograniczonej dostępności oraz ceny odsprzedaży. Produkcja w tak limitowanej formie nie jest jednak przyczyną, która skłoniła nas do wyróżnienia wydania. Jest to umieszczenie grafik Bernarda Buffeta w różnorodnej formie na każdej z par. Możecie być więc pewni, że mimo zbliżonego designu, żadna para nie będzie wyglądała tak jak wasza. Oddanie hołdu miastom pojawiało się niejednokrotnie, m.in. w wersji ”London” czy ”Shanghai”.

Nike SB Dunk Low ”Buck”

Paul Knight włożył w przedsiębiorstwo sporo czasu, siły ale i całego siebie. Aby uhonorować współzałożyciela jak i jego czasy młodości, w 2003 roku stworzono kolorystykę inspirowaną kolorami uniwersytetu w Oregonie do którego uczęszczał i reprezentował w w zawodach biegowych. Na pięcie umieszczono pseudonim Phila, pod postacią wyhaftowanego napisu ”Buck”.

Nike SB Dunk Low ”Cali”

Czas na wersję dla Kaliforni, której dedykację składa się również w kierunku Chrisa Reeda pochodzącego z powyższego stanu. Jest on autorem kolorystyki, której barwy i element gwiazdy nawiązują do samej flagi. Premiera odbyła się w 2004 roku.

Nike SB Dunk Low x Jeff Staple ”Pigeon”

Przechodzimy do jednej z gorętszych współprac, której pierwotna premiera w 2005 roku, wymagała asysty policji w obawie o bezpieczeństwo kupujących. Sławne wydanie stworzone z Jeffem i wizerunkiem gołębia, zapoczątkowało partnerstwo duetu. Kolorystyka została wydana w 150 egzemplarzach, co stanowiło nie lada wyzwanie dla zainteresowanych kupnem. Zwłaszcza, że bez internetu i teraźniejszych możliwości odsprzedaży, trzeba było się naprawdę postarać.

Nike SB Dunk Low x Diamond Supply Co. ”Tiffany”

Duet idalnie wpasował się w środowisko skate, a to z uwagi na zamiłowanie do deski przez samego właściciela Diamond Supply Co. – Nicka Tershay’ego. But wpadł również w gusta sneakerheadów, co trwa po dziś dzień. Czarno turkusowa cholewka z charakterystyczną stylistyką skóry pojawiła się w 2005 roku.

Nike SB Dunk Low x Patta ”Cherry”

Powyższe wydanie było kolejnym projektem firm, jednak pierwszym na bazie SB Dunk Low. ”Cherry” z 2005 roku zostało zainspirowane neapolitańskimi lodami o smaku truskawki, czekolady i wanilii. Wkładki nawiązują do wafla, natomiast detal na języku w postaci wisienki, jednoznacznie charakteryzuje wydanie.

Nike SB Dunk Low ”Eire”

Choć sama kolorystyka wydaje się być powszednia, motyw jej stworzenia znacznie podkręca jej wyjątkowość. Ponadto, pokazuje że inspiracją mogą być nie tylko rzeczy miłe i dobre ale również te, godne uhonorowania i upamiętnienia. Sylwetka z 2006 roku dotyczy obchodów 90 rocznicy Powstania Wielkanocnego (24.04.1916 r.) w Irlandii – stąd barwy nawiązujące do flagi oraz harfa na pięcie.

Nike SB Dunk Low x Freddy Krueger

Mamy nadzieję, że są z nami fani horrorów. Jeśli tak, zbędne jest przedstawianie tytułowej postaci z produkcji Koszmar z ulicy Wiązów. Każdy element buta nawiązuje do bohatera, m.in. swetra w paski czy spalonego ciała. Niestety, wydanie zaprojektowane w 2007 roku nie trafiło do sprzedaży z uwagi na znaki towarowe.

Nike SB Dunk Low ”What The”

Seria ”What The” w 2007 roku objęła również omawiany przez nas model. Kolorystyka nosi na sobie 30 akcentów, nawołujących do minionych wydań, jest to m.in. współpraca z marką Supreme, Carhartt, Heineken czy HUF. Zdecydowanie jest to pozycja godna uwagi, jednak z racji na przekrój kolorystyczny, wyłącznie dla odważnych.

Nike SB Dunk Low ”Skate or Die”

Inspiracja grami wideo? Czemu nie! Klasyka z 1988 roku stała się tematem wydania SB Dunk Low 20 lat później. Cholewkę zdobią żywe odcienie nawiązujące do grafiki wraz z akcentami stroju bohatera okładki. Jeśli ktokolwiek miał okazję grać w Skate or Die!, zapewne bez zastanowienia znajdzie jej symbolikę na parze.

Nike SB Dunk Low x Concepts ”Red Lobster”

Inspiracje ku tworzeniu wydań Nike zaskakiwały nas wielokrotnie. W przypadku powyższej współpracy, zostały nią homary, natomiast kolorystyka wskazuje na ich zróżnicowaną barwę. W 2008 roku ukazały się w kolorze ”Red Lobster” natomiast rok później, ”Blue Lobster” i ”Yellow Lobster” F&F (36 par). Po równej dekadzie od debiutu współpracy, mogliśmy kupić ”Purple Lobster” a na domiar przyjemności, ujawniono również ”Green Lobster”. Sama struktura cholewki nosi na sobie ślady nawiązujące do skorupiaków choć i to, można interpretować w różnoraki sposób.

Dobiegamy do końca pierwszej części naszych ulubieńców, skończywszy na 2009 roku, kończąc tym samym dekadę. Już niebawem, widzimy się w części drugiej! Pragniemy zaznaczyć, że zestawienie jest subiektywne, jeśli więc wasz faworyt nie znalazł się powyżej, nie oznacza to że negujemy jego znaczenie. Zważając na liczbę wydań, nie sposób umieścić tu wszystkich z nich.